Dezbatere dedicată familiei, la Biserica „Sfântul Apostol Toma“ din Iaşi

Evenimente Aprilie 18, 2016

Parohia „Sfântul Apostol Toma“ din cartierul ieşean Alexandru cel Bun a organizat duminică seară o conferinţă în cadrul programului misionar-cultural „Tu, Doamne, ai cuvintele vieţii veşnice!“. Preotul Radu Brânză a susţinut conferinţa „Activitatea Pro Vita în context contemporan“.

Enoriaşii din Parohia „Sfântul Apostol Toma“ - Alexandru cel Bun au aflat duminică, 17 aprilie 2016, mai multe aspecte legate de activitatea Pro Vita „în context contemporan“. Invitatul conferinţei a fost preotul Radu Brânză, coordonatorul Departamentului Pro Vita al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, care a explicat celor prezenţi în locaşul de închinăciune pericolele la care este expusă familia tradiţională. Părintele Radu Brânză a menţionat, totodată, ţările care au legiferat păcatele împotriva firii, dar şi consecinţele avortului. De asemenea, a venit cu exemple concrete de minuni petrecute în viaţa unor familii, care au dat naştere pruncilor, deşi consultaţiile efectuate de mame înainte de naştere indicau diverse malformaţii.

Invitatul special al conferinţei a vorbit şi despre activitatea intensă a Departamentului Pro Vita şi despre cât de importantă este implicarea credincioşilor în evenimentele de promovare a familiei şi a vieţii, relatând câteva aspecte legate de procedurile de revizuire a Constituţiei României pentru modificarea art. 48, alineat 1, FAMILIA, pentru a înlocui termenul „soţi“ cu exprimarea „bărbat şi femeie“.

Părintele paroh Toma Gradinaciuc, care este şi protopop al Protopopiatului 1 Iaşi, i-a îndemnat pe enoriaşi să transmită şi celor de acasă ceea ce au aflat în cadrul conferinţei. De altfel, Parohia „Sfântul Apostol Toma“ editează de un dceniu o revistă parohială, intitulată „Domnul meu şi Dumnezeul meu...“, care cuprinde îndemnuri duhovniceşti şi diverse informaţii care să-i ghideze pe oameni pe calea mântuirii.

„Familia trebuie să rămână ceea ce a fost pentru români dintotdeauna, şi anume bisericuţa cea mică, formată din bărbat şi femeie ce dau naştere pruncilor, cu binecuvântarea lui Dumnezeu. Lucrurile care vin dinafara ţării noastre, care doresc să schimbe mintea curată şi sinceră a credincioşilor noştri, nu-şi au locul. Noi trebuie să rămânem statornici cu toate obiceiurile şi tradiţiile noastre frumoase“, s-a exprimat părintele paroh Toma Gradinaciuc. În ultima parte a conferinţei, un grup de tineri de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare“ din Iaşi a susţinut un repertoriu de cântări religioase din perioada Postului Mare şi nu numai. „În perioada Postului Mare, fiecare dintre noi căutăm să fim mai buni şi mai sensibili, pentru că ne îndreptăm spre Învierea Domnului. Ne-am dorit ca oamenii să fie sensibilizaţi şi să aibă aceeaşi prezenţă de spirit şi dragoste faţă de Biserică“, a adăugat preotul paroh Toma Gradinaciuc.

În perioada Postului Mare, astfel de evenimente duhovniceşti sunt organizate permanent în Parohia „Sfântul Apostol Toma“ din Iaşi, pentru a-i întări duhovniceşte pe enoriaşi.

Constantin Ciofu