“Simbolul niceo-constantinopolitan - credința biblică și dogmatică a Bisericii”

Evenimente Februarie 21, 2011

La Biserica “Sfântul Apostol Toma“ din cartierul ieșean “Alexandru cel Bun“ a avut loc duminică seara conferința cu tema “Simbolul niceo-constantinopolitan - credința biblică și dogmatică a Bisericii“. Invitatul parohiei a fost pr. prof. dr. Gheorghe Petraru de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae“ a Universității “Al. I. Cuza“ din Iași. După susținerea comunicării de către pr. Gheorghe Petraru, preoții de la mai multe parohii din Iași au luat cuvântul.

Activitatea de la "Sfântul Ap. Toma" a cuprins și un concert de colinde susținut de elevii Școlii 39 și ai Școlii 13, aflate în parohia “Sfântul Apostol Toma“, și de Corul "Basileus" al Seminarului Teologic Ortodox Liceal "Sfântul Vasile cel Mare" din Iași, dirijat de diac. Mihai Ursache.

“Conferința, înscrisă în seria manifestărilor Anului omagial al Crezului ortodox și al Autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române, a fost bine-venită, pentru că de multe ori credința noastră este lovită de cultele neoprotestante care nu recunosc istoria credinței noastre. Tema rămâne actuală, întrucât credincioșii noștri, cunoscând mai bine învățătura de credință, pot să facă față mai bine atacurilor sectare care se accentuează pe zi ce trece. Cei prezenți la conferință au avut ocazia să afle lucruri noi în ceea ce privește Simbolul niceo-constantinopolitan, credința biblică și cea patristică a Bisericii“, ne-a spus pr. paroh Toma Gradinaciuc.

Manifestarea de la Biserica “Sfântul Apostol Toma“ se înscrie în Programul cultural-misionar “Tu Doamne ai cuvintele vieții celei veșnice“, pe care parohia îl derulează în posturile de peste an prin organizarea unor conferințe susținute de preoți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași.

Constantin Ciofu