Conferința „Centenarul Marii Uniri - 1918 şi unitatea de credinţă“

Evenimente Martie 19, 2018

Părintele lect. univ. dr. Daniel Danielescu, profesor de Istorie Bisericească Universală din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iaşi a susținut o conferința cu tema „Centenarul Marii Uniri - 1918 şi unitatea de credinţă“, la Biserica „Sfântul Apostol Toma“ din cartierul ieşean Alexandru cel Bun.

„Poporul român se prezintă ca un popor unitar în întreaga lui istorie“

„Zona de centralitate, între Orient şi Occident, poporul nostru, popor de sinteză, a reprezentat centrul. Poporul român se prezintă ca un popor unitar în întreaga lui istorie. Este important acest lucru deoarece nu a fost să înţelegem ca fiind darul cuiva Marea Unire, ci a fost o expresie deplină într-un moment rânduit de Dumnezeu, între marile ceasuri ale istoriei româneşti, când unitatea aceasta dintotdeauna a poporului român a putut să capete şi o expresie vizibilă şi recunoscută de către toţi. S-a vorbit şi se vorbeşte mereu despre unitatea geografică a pământului românesc. Teritoriul în care ne-am format şi în care am trăit istoria noastră este un teritoriu care are o geografică unitară, armonică”.