Sărbătoare la Biserica ieşeană „Sfântul Apostol Toma“

Evenimente Octombrie 5, 2014

La ceas de vecernie, în această seară, parohia ieşeană ce are ocrotitor pe Sfântul Apostol Toma a îmbrăcat haine de sărbătoare. Prăznuirea Sfântului a fost motiv de bucurie duhovnicească pentru credincioşii care s-au adunat în număr mare la biserica din cartierul Alexandru cel Bun.

Cler şi credincioşi au ieşit în întâmpinarea Preasfinţitului Calinic Botoşăneanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, cel care a săvârşit slujba Vecerniei unită cu Litia. Rugăciunea liturgică a fost împlinită de un eveniment legat de activitatea socială a tinerei parohii. La căderea serii a fost sfinţită casa socială a parohiei, un aşezământ destinat organizării activităţilor filantropice şi de întrajutorare a celor nevoiaşi.

La final, părintele Toma Gradinaciuc, parohul bisericii şi protoiereul Protopopiatului Iaşi 1, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Teofan şi Preasfinţitului Calinic Botoşăneanul, preoţilor, dar şi credincioşilor care au contribuit la construcţia aşezământului social. Seara s-a încheiat cu binecuvântarea credincioşilor prezenţi şi împărţirea de pachete cu alimente pentru cei nevoiaşi.

Cinstirea Sfântului Apostol Toma va continua mâine, cu săvârşirea Utreniei, Acatistului şi a dumnezeieştii Liturghii.

Nicolae Pintilie

Citește alte articole despre: hram